ქართველი მოჭადრაკე ნანა ძაგნიძე ევროპის ჩემპიონი გახდა. ლატვიის დედაქალაქ რიგაში გამართულ მოჭადრაკე ქალთა ინდივიდუალურ ჩემპიონატზე ნანა ძაგნიძემ პირველი ადგილი დაიკავა. sportall.ge- ს ინფორმაციით,
16:36 22-04-2017
პრეზიდენტის მაღალი სტატუსი რჩება უცვლელი, ის არის სახელმწიფოს მეთაური, უმაღლესი მთავარსარდალი და წარმოადგენს საქართველოს საგარეო ურთიერთობებში, - ამის შესახებ საქართველოს პარლამენტისა და სახელმწიფო
16:31 22-04-2017
საქართველოში კარგი პირობებია შექმნილი ინვესტიციებისთვის და ჩვენ მოხარულნი ვიქნებით, გამოვიყენოთ ეს საინვესტიციო შესაძლებლობები და განვავითაროთ სავაჭრო ურთიერთობები,
16:23 22-04-2017
თბილისში ძლიერი ქარის გამო, საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოში 10:00-დან 13:00 საათამდე 100-მდე გამოძახება შევიდა. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ საგანგებო სიტუაციების
15:57 22-04-2017
პარლამენტის თავმჯდომარის ირაკლი კობახიძის განცხადებით, საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტში ქორწინების საკითხზე ჩანაწერის მთავარი ამოცანა ის არის, რომ არავითარი გასაქანი არ მიეცეს
15:53 22-04-2017
პირველად, საქართველოს უახლეს ისტორიაში, ხდება ის, რომ მმართველი ძალა არ ცვლის საქართველოს კონსტიტუციას საკუთარი პოლიტიკური ინტერესებიდან გამომდინარე, - ამის შესახებ საქართველოს
15:51 22-04-2017
საკონსტიტუციო კომისიის წევრი, პარლამენტის დამოუკიდებელი დეპუტატი სალომე ზურაბიშვილი სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიას ალტერნატიული წინადადებებით მიმართავს.
15:38 22-04-2017
სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია მუშაობის დასრულებასთან დაკავშირებით შემაჯამებელ შეხვედრას მართავს. შეხვედრაზე კომისიის წევრები
15:16 22-04-2017
ჩვენ ვიღებთ კარდინალურად განსხვავებულ კონსტიტუციას, რაც არის ქვეყნის საპარლამენტო მოდელზე გადასვლა, - ამის შესახებ საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა
15:02 22-04-2017
ევროპის საინვესტიციო ბანკთან 2017 წლის ივლისში, ახალ 250-მილიონიან ხელშეკრულებას მოეწერება ხელი, - ამის შესახებ პირველმა ვიცე-პრემიერმა,
14:54 22-04-2017
მაზარ-ი-შარიფში ქართველი სამხედროები საქმიანობას ჩვეულ რეჟიმში განაგრძობენ და თავს უსაფრთხოდ გრძნობენ, - ამის შესახებ თავდაცვის