იყიდება დიღმის მასივში მე-4 კვარტალში,
იყიდება დიდ დიღომში, იმედის კლინიკის
დიმიტრი ქუმსიშვილი საერთაშორისო საინვესტიციო ბანკის, „ჯეიპი მორგანის“ მმართველ დირექტორს შეხვდა
ამერიკის შეერთებულ შტატებში სამუშაო ვიზიტით ყოფნისას, საქართველოს პირველი ვიცე-პრემიერი, ფინანსთა მინისტრი დიმიტრი ქუმსიშვილი საერთაშორისო საინვესტიციო ბანკის, „ჯეიპი მორგანის“
საკონსტიტუციო ცვლილებების თანახმად, ევროვნული თავდაცვის საბჭო იქმნება
საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტის თანახმად, იქმნება ევროვნული თავდაცვის საბჭო, რომელიც საომარი მდგომარეობის დროს, თავის თავზე აიღებს კონსტიტუციური ორგანოების საერთო კოორდინაციის ფუნქციას,
წყნეთში გზების კაპიტალური რეაბილიტაცია მიმდინარეობს
წყნეთში, გზების კაპიტალური შეკეთების სამუშაოები ერთდროულად რამდენიმე ქუჩაზე (საირმის, ამილახვრის, აფხაზეთის, ჩოლოყაშვილის, გრიშაშვილის ქუჩებზე) მიმდინარეობს, - ამის შესახებ ”ინტერპრესნიუსს”
ირაკლი კობახიძე -პრაქტიკულად, მმართველი პარტია უარს ამბობს მაღალი ალბათობით ხელახლა კონსტიტუციური უმრავლესობის მოპოვებაზე, შემოღებულია პროპორციული სისტემა
პარლამენტის არჩევნებთან დაკავშირებით, გვაქვს ფუნდამენტური ცვლილება და ჩვენ გადავდივართ შერეული, პროპორციულ-მაჟორიტარული სისტემიდან პროპორციულ სისტემაზე, - ამის შესახებ საქართველოს
ირაკლი კობახიძე - ჩვენ ვაყალიბებთ ძალიან მყარ, სტაბილურ, დემოკრატიულ საპარლამენტო მმართველობის სისტემას
საერთო სურათი არის ის, რომ ჩვენ ვაყალიბებთ ძალიან მყარ, სტაბილურ, დემოკრატიულ, პლურალისტურ საპარლამენტო მმართველობის სისტემას, - ამის შესახებ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ,
ლისის ტბის მიმდებარე ტერიტორიაზე დასუფთავების მასშტაბური აქცია გაიმართა
„დედამიწის საერთაშორისო დღესთან“ დაკავშირებით, დღეს ლისის ტბის მიმდებარე ტერიტორიაზე დასუფთავების მასშტაბური აქცია გაიმართა.
გიგლა აგულაშვილი ოფიციალური ვიზიტით ირანის ისლამურ რესპუბლიკაში იმყოფება
საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი გიგლა აგულაშვილი ირანის ისლამურ რესპუბლიკაში იმყოფება.
დიმიტრი ქუმსიშვილი ევროპის საინვესტიციო ბანკის ვიცე-პრეზიდენტს შეხვდა
საქართველოს პირველი ვიცე-პრემიერი, ფინანსთა მინისტრი, დიმიტრი ქუმსიშვილი ევროპის საინვესტიციო ბანკის ვიცე-პრეზიდენტს შეხვდა.
რუსთავში ქარისგან მოგლეჯილი ხე ბუნებრივი აირის მილს დაეცა
ძლიერმა ქარმა რუსთავში მრავალწლოვანი ხეები მოგლიჯა. კოსტავას გამზირზე ქარისგან მოგლეჯილი ხე ბუნებრივის აირის მილს დაეცა და დააზიანა,
სასჯელაღსრულების სამინისტრომ დედამიწის დღე გამწვანების აქციით აღნიშნა
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს N16 პენიტენციურ დაწესებულებაში „დედამიწის დღის“ აღსანიშნავად გამწვანების აქცია მოეწყო.
აჭარის ტურისტულ პოტენციალს საქართველოში აკრედიტებული ელჩების მეუღლეები ეცნობიან
აჭარის მთავრობის თავმჯდომარის ზურაბ პატარაძის მეუღლე სოფიო ბაკურიძე საქართველოში აკრედიტებული ელჩების მეუღლეებს ბათუმში მასპინძლობს.
გორში დედამიწის საერთაშორისო დღე აღნიშნეს
კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციის ინიციატივით, გორში, ახალგაზრდებისთვის დედამიწის ირგვლივ საინფორმაციო სემინარი გაიმართა.
გიორგი კახიანი საკონსტიტუციო ცვლილებებზე - თუ რომელიმე საკითხზე საფუძვლიან არგუმენტებს მოვისმენთ, შესაძლოა, გადაწყვეტილებები შეიცვალოს
თუ რომელიმე საკითხთან დაკავშირებით ახალ საფუძვლიან წონით არგუმენტს მოვისმენთ, ბუნებრივია, შესაძლოა გადაწყვეტილებაც შეიცვალოს,
საფრანგეთის ზღვისიქითა ტერიტორიებზე დღეს საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტური იმართება
საპრეზიდენტო არჩევნების პირველი ტური დღეს საფრანგეთის რიგ, ზღვისიქითა ტერიტორიებზე იმართება. კერძოდ, გვადელუპა, მარტინიკა,
„ლეიბორისტული პარტია“ საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტის კენჭისყრაში მონაწილეობის მიღებას არ აპირებს
“ლეიბორისტული პარტიის” წევრი გიორგი გუგავა საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტის კენჭისყრაში მონაწილეობის მიღებას არ აპირებს.
ძლიერი ქარის გამო თბილისში 8 წლის ბავშვი დაშავდა
ძლიერი ქარის გამო, 8 წლის ბავშვი დაშავდა. შემთხვევა ვარკეთილში მოხდა. როგორც „ინტერპრესნიუსს“ სასწრაფო სამედიცინო დახმარების
კახა კუკავა პოლიტიკურ პარტიებს 26 მაისს აქციის გამართვისკენ მოუწოდებს
პარტია ”თავისუფალი საქართველოს ” ორგანიზებით, პარლამენტის შენობის წინ აქცია გაიმართა. აქციის მონაწილეები საქართველოს კონსტიტუციაში
დედამიწის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, ამერიკის საელჩოს ორგანიზებით, ვაკის პარკში ღონისძიება მიმდინარეობს
დედამიწის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით ვაკის პარკში ამერიკის საელჩოს ორგანიზებით ღონისძიებები იმართება.
ძლიერმა ქარმა რუსთავში რამდენიმე შენობას სახურავი გადახადა
ძლიერმა ქარმა რუსთავში პრობლემები შექმნა. ბოსტანქალაქის ქუჩის #5-ში, ბათუმის 23, დავით გარეჯის ქუჩებზე ქარმა საცხოვრებელ კორპუსებს
კახაბერ კუჭავა ჩინეთის ნაციონალური კონგრესის გარემოს დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარეს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე კახაბერ კუჭავა და კომიტეტის წევრი ირაკლი ხახუბია ჩინეთის სახალხო
მნიშვნელოვანი ინფორმაცია (R)