2016 წლის ნოემბრიდან დღემდე უვადოდ 146 მოსამართლეა დანიშნული

იუსტიციის საბჭოს არამოსამართლე წევრის, ნაზი ჯანეზაშვილის განცხადებით, საჭიროა კარგად გაანალიზდეს, ვინ გააძლიერა მოსამართლეთა უვადოდ დანიშვნის სისტემამ - ინდივიდუალური მოსამართლე თუ „ჩინჩალაძის კლანი“.

ჯანეზაშვილმა „ინტერპრესნიუსს“ დღეის მდგომარეობით უვადოდ დანიშნული მოსამართლეების სია მიაწოდა, ვინაიდან ბოლო პერიოდში აქტუალური გახდა მოსამართლეთა უვადოდ დანიშვნის შეჩერების საკითხი.

ჯანეზაშვილის თქმით, ამ დისკუსიაში არ უნდა გამოგვრჩეს, რომ მოსამართლეთა 50%-ზე მეტი უკვე დანიშნულია უვადოდ, მათ შორის არიან, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის ყოფილი კანდიდატურების უმრავლესობა, რომლებიც გასული წლის დეკემბერში საქართველოს პარლამენტს წარედგინა. მან აქვე აღნიშნა, რომ ე.წ. „კლანის“ მხარდამჭერების დიდი ნაწილი უკვე უვადოდ არის დანიშნული, მაგრამ ბევრი ჯერ კიდევ ელოდება იუსტიციის საბჭოს გადაწყვეტილებას, რომელთა შორისაა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანი გიორგი მიქაუტაძეც.

„მიმაჩნია, რომ შექმნილ ვითარებაში მოსამართლეთა უვადოდ დანიშვნის შეჩერება ერთ-ერთი გამოსავალია, თუმცა თუ ნება იქნება, პარლამენტის გადასაწყვეტია, ამ საკითხს რა სამართლებრივ ფორმას მოუძებნის. ისევე, როგორც არაერთ სხვა თემაზე, ამ შემთხვევაშიც, ე.წ. „ჩინჩალაძის კლანთან“ დაახლოებული მოსამართლეები ცდილობენ საზოგადოებას მოჩვენებითი ერთიანობით დაუპირისპირდნენ. ზოგადად, მოსამართლეთა უვადოდ დანიშვნა აღიარებული სტანდარტია მოსამართლის დამოუკიდებლობისთვის, მაგრამ ამ უმნიშვნელოვანეს გარანტიას ე.წ. „კლანი“ გავლენების განსამტკიცებლად იყენებს. სიმართლეს თვალი უნდა გავუსწოროთ და კარგად გავაანალიზოთ, ვინ გააძლიერა უვადოდ დანიშვნის სისტემამ, ინდივიდუალური მოსამართლე თუ „ჩინჩალაძის კლანი?“ - აცხადებს ნაზი ჯანეზაშვილი.

საერთო ჯამში, 2016 წლის ნოემბრიდან დღემდე უვადოდ, კანონის სხვადასხვა მუხლის საფუძველზე, დანიშნულია 146 მოსამართლე:

1. ჩინჩალაძე მიხეილ, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

2. მურუსიძე ლევან, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

3. გვრიტიშვილი დიმიტრი, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლო

4. მეთოფიშვილი სერგო, თბილისის საქალაქო სასამართლო

5. შენგელია ირაკლი, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

6. ტყავაძე გიორგი, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

7. სანდოძე ნინო, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

8. ალანია თამარ, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

9. გაბინაშვილი მერაბ, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

10. ცისკაძე მარიამ, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

11. ნადარაია რევაზ, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

12. მშვენიერაძე ვასილ, თბილისის საქალაქო სასამართლო

13. ბონდარენკო ირაკლი, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

14. ონიანი თამარ, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

15. თევზაძე ლევან, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

16. კაპანაძე მანუჩარ, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

17. გეწაძე შოთა, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

18. კვარაცხელია ზოია, თბილისის საქალაქო სასამართლო

19. ისაევი მურმან,თბილისის სააპელაციო სასამართლო

20. ოსაძე ელენე, ზესტაფონის რაიონული სასამართლო

21. ხოლოაშვილი მარინა, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

22. სვანიძე თეიმურაზ, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლო

23. მეშველიანი მურთაზ, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლო

24. გოცირიძე გურამ, ამბროლაურის რაიონული სასამართლო

25. ჯანხოთელი ნანა, ცაგერის რაიონული სასამართლო

26. ლუაშვილი ქეთინო, რუსთავის საქალაქო სასამართლო

27. კალანდაძე ნანა, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლო

28. ნემსიწვერიძე ნუნუ, გურჯაანის რაიონული სასამართლო

29. ენუქიძე მალხაზ, ახალქალაქის რაიონული სასამართლო

30. ჩოხელი მანანა, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

31. მამულაშვილი ლეილა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

32. ავალიშვილი ლია, თბილისის საქალაქო სასამართლო

33. სიხარულიძე თეიმურაზ, ფოთის საქალაქო სასამართლო

34. ეცადაშვილი თინათინ, თბილისის საქალაქო სასამართლო

35. გოგუაძე ალექსანდრე, სენაკის რაიონული სასამართლო

36. მგელაძე ნუგზარ, ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლო

37. ნოზაძე პაატა, სიღნაღის რაიონული სასამართლო

38. მსხილაძე ლილი, თბილისის საქალაქო სასამართლო

39. ოშხარელი მაია, მცხეთის რაიონული სასამართლო

40. ხორავა რომან, თბილისის საქალაქო სასამართლო

41. სულხანიშვილი მაია, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

42. სვიანაძე მაია, თბილისის საქალაქო სასამართლო

43. ნიკაჭაძე მანანა, ქუთაისის საქალაქო სასამართლო

44. კალიჩენკო ლელა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

45. ჭიჭილეიშვილი ნანა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

46. ჩანტლაძე მადი, თბილისის საქალაქო სასამართლო

47. სირაძე შოთა, ფოთის საქალაქო სასამართლო

48. ონიანი ნინო, რუსთავის საქალაქო სასამართლო

49. ზარქუა ირინა, სოხუმისა და გაგრა-გუდაუთის რაიონული სასამართლო

50. ზარქუა ნონა, სამტრედიის რაიონული სასამართლო

51. გიორგიშვილი გოდერძი, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

52. კიკილაშვილი ხვიჩა, ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლო

53. ფორჩხიძე ვიოლეტა, ბათუმის საქალაქო სასამართლო

54. ლომიძე ვეფხია, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

55. პერანიძე ირმა, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლო

56. კვაჭანტირაძე ინგა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

57. ჭალიძე ნინო, თბილისის საქალაქო სასამართლო

58. ღვინიაშვილი მერაბ, სიღნაღის რაიონული სასამართლო

59. ყანჩელი ეკატერინე, რუსთავის საქალაქო სასამართლო

60. კიკვაძე ციცინო, ქუთაისის საქალაქო სასამართლო

61. ღლონტი ივანე, თბილისის საქალაქო სასამართლო

62. ცანავა ლელა, სოხუმისა და გაგრა-გუდაუთის რაიონული სასამართლო

63. ხომერიკი ხათუნა, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლო

64. გოგიაშვილი გიორგი, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

65. ყიფიანი ივანე, საჩხერის რაიონული სასამართლო

66. ნაზღაიძე ნატალია, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

67. ბერეკაშვილი დიანა, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

68. შარაძე ნინო, გორის რაიონული სასამართლო

69. მოსიძე ციცინო, ქუთაისის საქალაქო სასამართლო

70. სიჭინავა ოთარ, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

71. მაისურაძე გიორგი, თბილისის საქალაქო სასამართლო

72. ოქროპირაშვილი მალზახ, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლო

73. კუთხაშვილი მაია, გორის რაიონული სასამართლო

74. ფუტკარაძე გოჩა, ბათუმის საქალაქო სასამართლო

75. სოხაშვილი-ნიკოლაიშვილი თეა, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

76. გუნცაძე შორენა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

77. ერემაძე მირანდა, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

78. კუჭავა ქეთევან, თბილისის საქალაქო სასამართლო

79. ბურჯანაძე თამარ, თბილისის საქალაქო სასამართლო

80. გვარამია ლევან, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

81. ჩხაიძე სიმონ, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლო

82. გოგინაშვილი გიორგი, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

83. თოთოსაშვილი გოგიტა, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

84. აბჟანდაძე დალი, თბილისის საქალაქო სასამართლო

85. ცისკარიძე ეკატერინე, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

86. პავლიაშვილი სპარტაკ, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

87. გველესიანი მაკა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

88. კაკაბაძე ვლადიმერ, თბილისის საქალაქო სასამართლო

89. გრატიაშვილი გიორგი, ბათუმის საქალაქო სასამართლო

90. მეშველიანი ლევან, სამტრედიის რაიონული სასამართლო

91. მიროტაძე გიორგი, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

92. კუპატაძე რომან, გურჯაანის რაიონული სასამართლო

93. გორგოძე მაკა, ქუთაისის სააპელაციო სასამართლო

94. გუჯაბიძე ნათია, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

95. ბოლქვაძე ხათუნა, ბათუმის საქალაქო სასამართლო

96. ძაბუნიძე ამირან, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

97. გელაშვილი დავით, ხელვაჩაურის რაიონული სასამართლო

98. ნიკურაძე შოთა, ზესტაფონის რაიონული სასამართლო

99. ჭედია მაკა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

100. ჯოხაძე ნანა, ოზურგეთის რაიონული სასამართლო

101. წიკლაური ვანო, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

102. მაკარიძე გენადი, თბილისის საქალაქო სასამართლო

103. თეთრაული მაია, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

104. ფხაკაძე მამია, რუსთავის საქალაქო სასამართლო

105. ქოქიაშვილი მაია, თბილისის საქალაქო სასამართლო

106. კაკაბაძე ხათუნა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

107. გოგოხია თემურ, თბილისის საქალაქო სასამართლო

108. თოდუა ილონა, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

109. გოგიჩაშვილი გიორგი, თბილისის საქალაქო სასამართლო

110. ჯეირანაშვილი გოჩა, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

111. ბუაჩიძე ნინო, თბილისის საქალაქო სასამართლო

112. ლომიძე მერაბ, თბილისის სააპელაციო სასამართლო

113. ჩიხლაძე თამარ, თბილისის საქალაქო სასამართლო

114. გოგუაძე ელენე, თბილისის საქალაქო სასამართლო

115. დადეშქელიანი გერმანე, გორის რაიონული სასამართლო

116. მამისეიშვილი დავით, ბათუმის საქალაქო სასამართლო

117. ფხალაძე პაატა, ბოლნისის რაიონული სასამართლო

118. შონია ბადრი, მცხეთის რაიონული სასამართლო

119. მესხიშვილი მანანა, ბოლნისის რაიონული სასამართლო

120. დარბაიძე ლევან, გორის რაიონული სასამართლო

121. გულუაშვილი მერი, თბილისის საქალაქო სასამართლო

122. გაგნიძე სოფიო, თეთრიწყაროს რაიონული სასამართლო

123. გიგაური მაია, თბილისის საქალაქო სასამართლო

124. ლაკერბაია თამარ, თბილისის საქალაქო სასამართლო

125. კულულაშვილი ეკატერინე, თბილისის საქალაქო სასამართლო

126. ებანოიძე გიორგი, თბილისის საქალაქო სასამართლო

127. თავართქილაძე ლაშა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

128. წიქარიძე შორენა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

129. კოპალიანი ირაკლი, თბილისის საქალაქო სასამართლო

130. მიქაბერიძე ლევან, თბილისის საქალაქო სასამართლო

131. კურტანიძე დავით, თბილისის საქალაქო სასამართლო

132. ცაცუა მანუჩარ, ზუგდიდის რაიონული სასამართლო

133. წერეთელი დავით, თბილისის საქალაქო სასამართლო

134. ფარქოსაძე დიანა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

135. ფილიშვილი ვალერიანე, გორის რაიონული სასამართლო

136. ჩხეტია ანა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

137. ბიჭია შოთა, ზუგდიდის რაიონული სასამართლო

138. ბალავაძე ზურაბ, ზესტაფონის რაიონული სასამართლო

139. მეშველიანი თამარ, თბილისის საქალაქო სასამართლო

140. აფციაური ნანა, თბილისის საქალაქო სასამართლო

141. ლეონიძე თეა, ბოლნისის რაიონული სასამართლო

142. მინაშვილი ქეთევან, თბილისის საქალაქო სასამართლო

143. ოქროპირიძე თამარ, თბილისის საქალაქო სასამართლო

144. მარგველაშვილი ნიკოლოზ, თბილისის საქალაქო სასამართლო

145. იაშვილი ალექსანდრე, თბილისის საქალაქო სასამართლო

146. ნიპარიშვილი ბადრი, თეთრიწყაროს რაიონული სასამართლო

იხილეთ ვიდეო: 2016 წლის ნოემბრიდან დღემდე უვადოდ 146 მოსამართლეა დანიშნული