ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების ყოფილი მინისტრი
მამუკა ხაზარაძე - „ტვ პირველის” ჟურნალისტებზე თავდასხმა არის ბიძინა ივანიშვილის და მისი კრიმინალური ბანდის შურისძიება თავისუფალ მედიაზე
მამუკა ხაზარაძე - იმ სისასტიკის ჩამდენები, რომელსაც ჩვენ ვხედავთ თითქმის ყოველ ღამე, აუცილებლად, კანონის მთელი სიმკაცრით დაისჯებიან! სანამ დროა, დადექით ხალხის მხარეს!
მამუკა ხაზარაძე - არის ამის საჭიროება თუ არა, გადასული არიან გამხეცებულ დასჯის მეთოდებზე, ამიტომ პროტესტი გაგრძელდება, უფრო დიდი და მასშტაბური იქნება, სანამ კონკრეტულ შედეგს არ მივიღებთ
მამუკა ხაზარაძე - არავინ შედრკეთ, არავის შეგეშინდეთ, ბრძოლა გაგრძელდება იქამდე, ვიდრე ქვეყანას არ დავიხსნით მავნებლებისა და კრიმინალებისგან - ქვეყანა გაიმარჯვებს და ივანიშვილი თავის ბანდასთან ერთად წავა
მამუკა ხაზარაძე - ყველას უნდა გავაგებინოთ, რომ არა მხოლოდ თბილისში და რუსთაველზე, არამედ ყველა ქალაქში წყდება საქართველოს ბედი
მამუკა ხაზარაძე - ბიძინა, დამთავრებულია შენი საქმე - ამ ქვეყანას ვერ გაარუსებ
მამუკა ხაზარაძე - სახედაკარგულმა პოლიციამ და კრიმინალებმა ერთობლივად მოაწყვეს ოპოზიციაზე თავდასხმა, დარბევა, პოლიტიკოსების მოტაცება - დარჩა ვინმე პოლიციაში, ვისაც ეყოფა ვაჟკაცობა და გაემიჯნება ამ კრიმინალს?
მამუკა ხაზარაძე - არის სრული ერთობა იმისთვის, რომ ქვეყანა ბიძინა ივანიშვილს რუსეთში არ გავატანოთ! გეგმა ერთია - სრული დაუმორჩილებლობა “ქართული ოცნების“ რუსულ რეჟიმს!
მამუკა ხაზარაძე - ბიძინა ივანიშვილი არის აგონიაში და ახლა ის ქვეყანაში ატარებს კონსტიტუციურ გადატრიალებას
მამუკა ხაზარაძე - აბსურდია არალეგიტიმურ, თვითმარქვია პრემიერთან დებატების გახსნა - არალეგიტიმურ „რუსულ ოცნებასთან“ ერთადერთი სალაპარაკო საკითხია, როდის ჩაინიშნება ახალი არჩევნები