ანა დოლიძე - ბიჭვინთის საკითხზე მუდმივი სამართლებრივი პროტესტის დაფიქსირებაა საჭირო, მხოლოდ განცხადებები არ კმარა
პარტიის „ანა დოლიძე ხალხისთვის“ ლიდერის, ანა დოლიძის განცხადებით, რუსეთს ისედაც შეეძლო ბიჭვინთის ტერიტორიის სარგებლობა, თუმცა მან ტერიტორიის სამართლებრივად გაფორმება გადაწყვიტა.
„ცხადია, რუსეთს შეეძლო, უბრალოდ ესარგებლა ბიჭვინთის ტერიტორიით, რასაც ისედაც აკეთებს აფხაზეთზე. ანუ ფაქტობრივ მფლობელობაში ჰქონოდა. აქ ისმის კითხვა: რატომ გადაწყდა ტერიტორიის სამართლებრივად გაფორმება? პასუხი მარტივია - იმისთვის, რომ გრძელვადიანად განმტკიცდეს მისი საკუთრება. საერთაშორისო სამართლებრივად ამას შედეგი ვერ მოჰყვება, რადგანაც აფხაზეთი სახელმწიფო არაა და ვერანაირ ხელშეკრულებას ვერ დადებს.
თუმცა საერთაშორისო სამართალი იცნობს მექანიზმს, რითაც სახელმწიფოები აპროტესტებენ ასეთ უკანონობებს: persistent objector- ანუ მუდმივი სამართლებრივი პროტესტის დაფიქსირებაა საჭირო. მხოლოდ განცხადებები არ კმარა“, - აცხადებს ანა დოლიძე.
პარტია „ანა დოლიძე ხალხისთვის“ ამ განცხადებით ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის გადაწყვეტილებას გამოეხმაურა, რომლის თანახმადაც ბიჭვინთის აგარაკი 49 წლიანი იჯარით რუსეთს გადაეცა.