თამარ გაბუნია - საქართველოში ჩუტყვავილას შემთხვევები ფიქსირდება, თუმცა საგანგაშო მატება არ არის - დაფიქსირებულია წითელას ერთეული შემთხვევებიც
ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილის თამარ გაბუნიას განცხადებით, საქართველოში ჩუტყვავილას შემთხვევები ფიქსირდება, თუმცა საგანგაშო მატება არ არის.
როგორც მან ჟურნალისტებს განუცხადა, ჩუტყვავილას შემთხვევების უდიდესი ნაწილი მცირე ასაკის ბავშვებში არის მსუბუქი მიმდინარეობის.
„ამ ეტაპზე ჩუტყვავილას შემთხვევები არის, მაგრამ არ არის მნიშვნელოვანი და უჩვეულო მატება, რაც სხვა დროს ქვეყანაში არ ყოფილა. საყურადღებოა ის, რომ ჩუტყვავილას შემთხვევების უდიდესი ნაწილი მცირე ასაკის ბავშვებში არის მსუბუქი მიმდინარეობის, თუმცა, თუ სიმპტომები არის მკაფიოდ გამოხატული, ოჯახის ექიმი აუცილებლად უნდა ჩაერთოს. ჩუტყვავილას ვაქცინაცია არ შედის რუტინული კალენდრის ფორმატში და ბევრი ქვეყანა ისე, როგორც საქართველო ამას არ მიმართავს. ჩუტყვავილას ვაქცინაცია მხოლოდ მაშინ არის რეკომენდებული, თუ ერთდროულად მოხდება მოსახლეობის 80%-ის ვაქცინაცია ერთი წლის განმავლობაში, რაც ექსპერტების მოსაზრებით, პრაქტიკაში განხორციელებაში ვერ იქნება. არასრული ვაქცინაცია პირიქით, გაზრდის რისკებს. ამ შემთხვევაში, ჩვენთვის მთავარი პრინციპი არის ის, რომ თუ ბავშვს ჩუტყვავილა დაემართა, დარჩეს სახლში და ოჯახის ექიმის მეთვალყურეობის ქვეშ. მოზრდილ ადამიანებში ჩუტყვავილას მდგომარეობა არის უფრო სერიოზული და საყურადღებო. ამიტომ, ნებისმიერ შემთხვევაში, თუ ზრდასრულ ადამიანს ჩუტყვავილა დაემართა, მიმართოს ინფექციურ საავადმყოფოს სწრაფი რეაგირებისთვის“, - განაცხადა გაბუნიამ.
გარდა ამისა, მან წითელაზეც ისაუბრა და განმარტა, რომ ქვეყანაში წითელას ერთეული შემთხვევები დაფიქსირდა.
„წითელას ერთეული შემთხვევები დაფიქსირდა. წითელა არის დაავადება, რომელიც პრაქტიკულად, ელიმინაციას უნდა დაექვემდებაროს. მიმდინარეობს აქტიური მუშაობა იმისთვის, რომ ბავშვებს, ვისაც არ ჩაუტარებიათ წითელას ვაქცინაცია რაიმე მიზეზის გამო და უწევთ, აუცილებლად მიმართონ პირველადი ჯანდაცვის დაწესებულებებს და ჩაიტარონ. წითელას ვაქცინაცია არის ძალიან მნიშვნელოვანი, პრიორიტეტული ღონისძიება და დაავადებათა კონტროლის ცენტრი აქტიურად მიყვება მის განხორციელებას“, - განაცხადა გაბუნიამ.