კვლევის თანახმად, ინსტიტუტების რეიტინგში  საქმიანობის უარყოფითად შეფასების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი პარლამენტს აქვს
„ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის“ (NDI) მიერ ჩატარებული კვლევის თანახმად, ინსტიტუტების საქმიანობის უარყოფითად შეფასების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი პარლამენტს აქვს. გამოკითხულთა 32% მიიჩნევს, რომ პარლამენტის საქმიანობს ცუდად, ხოლო 10% მიიჩნევს, რომ ძალიან ცუდად. გამოკითხულთა 39 % მიიჩნევს, რომ საკანონმდებლო ორგანო საშუალოდ საქმიანობს. მხოლოდ 8% თვლის, რომ პარლამენტი დადებითად საქმიანობს.
სასამართლოების საქმიანობას ცუდად გამოკითხულთა 26 % აფასებს, ძალიან ცუდად - 11% საშუალოდ 34 და დადებითად მხოლოდ 10%.
მთავარი პროკურატურის საქმიანობას უარყოფითად გამოკითხულთა 21% მიიჩნევს; 6% თვლის, რომ პროკურატურა ძალიან ცუდად მუშაობს; 34 % მიიჩნევს, რომ უწყების საქმიანობა საშუალოა, დადებითად 11% აფასებს.
საქართველოს მართმადიდებელი ეკლესიის საქმიანობას გამოკითხულთა 43% დადებითად აფასებს, ძალიან კარგად 21%; საშუალოდ 20 %-ი, ხოლო ცუდად 4%-ი.
იუსტიციის სახლების საქმიანობას კარგად მოსახლეობის 49% აფასებს, ხოლო ძალიან კარგად 8% ; საშუალოდ 25%, ხოლო ცუდად 7%.
საქართველოს ჯარის საქმიანობას ძალიან კარგად 8% ახასიათებს, 45 % კარგად, 28% მიიჩნევს, რომ ჯარის საქმიანობის შეფასება საშუალოა, ხოლო 6 % მიიჩნევს, რომ ჯარის საქმიანობა ცუდია.
საქართველოს პოლიციის საქმიანობას დადებითად გამოკითხულთა 37 % აფასებს, 5% ძალიან კარგად, საშუალოდ 37%, ხოლო ცუდად 12% .
სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობას საშუალოდ გამოკითხულთა 37% მიიჩნევს, დადებითად 22%,ხოლო უარყოფითად 11%.
NDI-ის კვლევის საველე სამუშაოები 13-დან 29 ივლისამდე პერიოდს მოიცავს. სულ კვლევაში შედის 2132 დასრულებული ინტერვიუ და კვლევის საშუალო ცდომილება არის 1.7%.
კვლევა ჩატარებულია NDI-ის დაკვეთით CRRC -საქართველოს მიერ. კვლევა ხორციელდება დიდი ბრიტანეთის მთავრობის UK aid -ის ფინანსური ხელშეწყობით.