საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი
გია ხუხაშვილი - ჩანს არა 3, არამედ 4 ოპოზიციური ცენტრის კონტურები, რაც კრიტიკულად მაღალი რისკის შემცვლელი კონფიგურაციაა - თუ ამ ოთხიდან ერთიც ვერ გადალახავს 5%-იან ბარიერს, ეს ნაშთი მიდის ხელისუფლების ბეღელში
გია ხუხაშვილი ოპოზიციაზე - ერთიან სიაზე საუბრით დრო დაკარგეს, როცა ყველამ იცოდა, რომ ერთიანი სია ვერ შედგებოდა - რაში დაიკარგა ორი თვე?
ქართული პრესის მიმოხილვა 01.07.2024
გია ხუხაშვილი - ოპოზიციამ ხელი მოაწერა „ერთიანობის დეკლარაციას“, წარმოუდგენელია, „ქართული ქარტიის“ ალტერნატივის შექმნა დაიწყეს, ეს აბნევს ადამიანებს - კეთილი ინებეთ და ცოტა სერიოზულად მოიქეცით
ქართული პრესის მიმოხილვა 17.06.2024
გია ხუხაშვილი - საარჩევნოდ ოთხი პოლიტიკური ცენტრი გვექნება - თუ ბიძინა შემოვიდა თამაშში, მაშინ ან ზურაბიშვილი ადის „ოლიმპოზე“, ან ბიძინას მოუწევს მიწაზე ჩამოსვლა
გია ხუხაშვილი - თუ მულტიპარტიული ხელისუფლება შედგება, გამიკვირდება, სალომე ზურაბიშვილს რომელიმე პარტიამ არ დაუჭიროს მხარი - ვინ უნდა მოძებნონ მასზე უკეთესი?
გია ხუხაშვილი - გზაჯვარედინზე ვდგავართ, ან რუსეთის იმპერიაში მივდივართ, ან დასავლეთში, რა დროს „ნაცებზე“ აზიზი დამოკიდებულებაა - ნებისმიერი ტიპის თანამშრომლობაში „ნაციონალურ მოძრაობას“ ორ პირობას წავუყენებდი
ქართული პრესის მიმოხილვა 20.05.2024
გია ხუხაშვილი - „მალულად ჩამატებული მუხლები“ კიდევ ერთხელ აჩვენებს, თუ რა მდგომარეობა გვაქვს საპარლამენტო ოპოზიციაში, მათი პრობლემაა, რომ თავის დროზე ვერ შეამჩნიეს და მესამე პირებისგან ვიღებთ ინფორმაციას
გია ხუხაშვილი - ახლა რაც ხდება არის ბრძოლა მომავალსა და წარსულს შორის, ფრონტის ხაზი გავლებულია და დარწმუნებული ვარ, ის მომავლის გამარჯვებით დასრულდება